Standard plemene

CHS plemene LEONBERGER

najdete nás ve středních Čechách, na polovině cesty mezi dvěma královskými městy Slaným a Velvarami. V malebné vísce LUNÍKOV ležící v údolí Červeného potoka, lemujícího zdejší rybník.
 

Standard plemene

Země původu:     Německo
Použití:     hlídací, doprovodný a rodinný pes
Celkový vzhled:     Leonberger je velký, silný, svalnatý, ale přesto elegantní pes, přímo lvího vzhledu. Vyznačuje se harmonickou stavbou těla a sebevědomým klidem při živém temperamentu. Především pes je silný a mohutný 72 až 80 cm, feny 65 až 75 cm v kohoutku. Na krku a hrudi tvoří srst (zvláště u psů) hřívu. Proporce na hrudních i pánevních končetinách vykazují bohaté osrstění.
Barva:    Lví žlutá, červená, červenohnědá, ještě také barvy pískové (plavá žlutá).
Chování a charakter:    Jako rodinný pes je leonberger v dnešních podmínkách příjemným partnerem, který se může bez problémů brát všude s sebou. Vyznačuje se především láskou k dětem. Není plachý ani agresivní. Ve všech životních situacích je leonberger jako doprovodný pes příjemným, poslušným a nebojácným kamarádem. K jeho charakterovým vlastnostem patří především:    - sebejisté a suverénní chování
                     - střední temperament a hravost
                     - dorá učenlivost a poslušnost
                     - všestranná tolerance
                     - disciplinovanost
 

Kdo si tedy může leonbergera pořídit:

V podstatě každý, kdo má podmínky pro chov velkého psa. Kdo má čas, který může svému psu věnovat, kdo má dostatek prostoru a v neposlední řadě, je zde i otázka materiálního zajištění. Pořízením velkého psa, nejen leonbergera, činíme určitý zásah do rodinného rozpočtu, nejedná se pouze o pořizovací cenu štěněte - ta stojí na samém začátku.
Důležité pro rozvoj správný povahových vlastností plemene je - těsné soužití psa a jeho rodiny. Jen tak se u Vás leonberger bude cítit opravdu šťastně.